SINÒPSIS DE LAS CONJUGASONS OCCITANAS

Aqueste document presenta en parallèl las conjugasons regularas daus sièis dialèctes occitans màgers. Las formas presentadas son las que l'usatge contemporanèu de la lenga sembla aver causit e que constituisson una mena de nòrma de fach per cada dialècte. La presentacion en parallèl a dos objectius :

  1. porgís aus que coneisson un dialècte la possibilitat de trobar la correspondància de las formas que coneisson dins los autres dialèctes.
  2. permet de comparar aisidament las divèrsas formas de la lenga occitana

La colona setena dona çò que poiriá èsser una conjugason occitana mejana. Es establida segon los dos principis que seguisson

  1. Causir la forma majoritària
  2. En abséncia de majoritat clara, causir la forma mai centrala, es a dire la forma lengadociana.

Aqueste metòde es lo que foguèt seguit per Viaut e Bianchi dins lo cas de l'establiment d'una conjugason gascona normativa. Es interessant de veire lo resultat que dona per l'occitan tot.

Me cau remerciar D. Sumien per d'escambis interessants autant de vistas coma d'informacions.

Per tota mena de commentaris : occitanet@free.fr

Referéncias :

Gascon : Fiches de grammaire d'occitan gascon normé, volume 1 (conjugaison), A. Viaut e A. Bianchi, presse universitaires de Bordeaux (Bordeaux 1995) ; Lo gascon lèu e plan, M. Grosclaude, BBC/Omnivox (Paris 1977).

Lengadocian : Lo vèrb occitan, P. Sauzet e Josiana Ubaud, Edisud (Ais de Provença 1995); Gramatica occitana segon los parlars lengadocians, Loís Alibèrt, Centre d'estudis occitan (Montpelhièr 1976).

Provençau : Grammaire du verbe provençal, B. Giely, ed. Prouvènço d'aro (1995) ; Grammaire provençale et guide de conversation, X. de Fourvières, Aubanel ed. (Avinhon 1990) ; Grammaire provençale et cartes linguistiques, Collectiu dau CREO Provença, Edisud (Ais de Provença 1998).

Lemosin : Grammaire limousine, Micheu Tintou, edicions Lemouzi (Tulle 1983); Per aprener l'occitan (précis de conjugaison - limousin), J. Ros, Novelum/IEO Peiregòrd (Perigüers, 2000).

Auvernhàs : Abrégé de grammaire auvergnate, P. Bonnaud, Cercle Occitan d'Auvergne (Clarmont); Grammaire générale de l'auvergnat à l'usage des arvernisants, P. Bonnaud, Cercle Terre d'Auvergne (Chamalières) ; Atlas linguistique du massif central, P. Nauton, Editions du CNRS

Vivaro-Aupenc : Atlas linguistique du massif central, P. Nauton, Editions du CNRS ; L'occitan gavot, G. Rolland, Centre culturel des Hautes Alpes (Gap, 1982).

 

 

I Primièra conjugason (parlar)

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
parlar parlar parlar parlar parlar parlar parlar
Particip            
parlat, parlada parlat, parlada parlat, parlada parlat, parlada parlat, parlaa parlat, parlada parlat, parlada
Gerondiu            
en parlant en parlant en parlant en parlant en parlant en parlant en parlant
Present ind.            
parli
parlas
parla
parlam
parlatz
parlan
parli
parlas
parla
parlam
parlatz
parlan
parle
parles
parla
parlam
parlatz
parlan
parle
parlas
parla
parlam
parlatz
parlan
parlo
parles
parla
parlèm
parlètz
parlan
parle
parles
parla
parlam
parlatz
parlon
parle
parlas
parla
parlam
parlatz
parlan
Imperfach ind.            
parlavi
parlavas
parlava
parlàvam
parlàvatz
parlavan
parlavi
parlavas
parlava
parlàvem
parlàvetz
parlavan
parlave
parlaves
parlava
parlaviam
parlaviatz
parlavan
parlava
parlavas
parlava
parlàvam
parlàvatz
parlavan
parlavo
parlaves
parlava
parlaviam
parlaviatz
parlavan
parlave
parlaves
parlava
parlaviam
parlaviatz
parlavon
parlave
parlavas
parlava
parlàvam
parlàvatz
parlavan
Preterit ind.            
parlèi
parlès
parlè
parlèm
parlètz
parlèn
parlèri
parlères
parlèt
parlèrem
parlèretz
parlèron
parlère
parlères
parlèt
parleriam
parleriatz
parlèron
parlei
parleras
parlet
parlèram
parlèratz
parleran
parlèro
parlères
parlèc
parleriam
parleriatz
parlèron
parlere
parleres
parlet
parlem
parletz
parleron
parlère
parlères
parlèt
parlèrem
parlèretz
parlèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
parlarèi
parlaràs
parlarà
parlaram
parlaratz
parlaràn
parlarai
parlaràs
parlarà
parlarem
parlaretz
parlaràn
parlarai
parlaràs
parlarà
parlarem
parlaretz
parlaràn
parlarai
parlaràs
parlará
parlarem
parlaretz
parlarán
parlarai
parlarás
parlará
parlarem
parlaretz
parlarán
parlarai
parlaràs
parlará
parlarem
parlaretz
parlarán
parlarai
parlaràs
parlarà
parlarem
parlaretz
parlaràn
Imperatiu            
Parla !
Parlem !
Parlatz !
Parla !
Parlem !
Parlatz !
Parla !
Parlem !
Parlatz !
Parla !
Parlem !
Parlatz !
Parla !
Parlem !
Parlatz !
Parla !
Parlassiam !
Parlatz !
Parla !
Parlem !
Parlatz !
Condicionau á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [o]
parlarí
parlarés
parlaré
parlarem
parlaretz
parlarén
parlariái
parlariás
parlariá
parlariam
parlariatz
parlarián
parlariáu
parlariás
parlariá
parlariam
parlariatz
parlarián
parlariá
parlariàs
parlariá
parlariam
parlariatz
parlarián
parlariáu
parlariás
parlariá
parlariam
parlariatz
parlarián
parlariá
parlariás
parlariá
parlariam
parlariatz
parlarián
parlariá
parlariás
parlariá
parlariam
parlariatz
parlarián
Present subj.            
parli
parles
parle
parlem
parletz
parlen
parle
parles
parle
parlem
parletz
parlen
parle
parles
parle
parlem
parletz
parlan
parle
parles
parle
parlem
parletz
parlen
parlo
parles
parle
parlem
parletz
parlan
parle
parles
parle
parlassiam
parlassiatz
parlon
parle
parles
parle
parlem
parletz
parlen
Imperfach subj.       -ia- posttonic > [i]    
parlèssi
parlèsses
parlèsse
parlèssem
parlèssetz
parlèssen
parlèssi
parlèsses
parlèsse
parlèssem
parlèssetz
parlèsson
parlèsse
parlèsses
parlèsse
parlessiam
parlessiatz
parlèsson
parlèsse
parlèsses
parlèsse
parlèssem
parlèssetz
parlèssen
parlèssio
parlèssias
parlèssia
parlessiam
parlessiatz
parlèssian
parlesse
parlesses
parlesse
parlessiam
parlessiatz
parlesson
parlèsse
parlèsses
parlèsse
parlèssem
parlèssetz
parlèsson
Futur dau passat            
parlèri
parlères
parlère
parlèrem
parlèretz
parlèren
(pas res) (ren) (res) (ren) (res)  

 
 
II Segonda conjugason (batre)

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
bàter batre batre batre batre batre batre
Particip            
batut, batuda batut, batuda batut, batuda batut, batuda batut, batua batut, batuda batut, batuda
Gerondiu            
en batent en batent en batent en batent en batent en batent en batent
Present ind.            
bati
bates
bat
batem
batetz
baten
bati
bates
bat
batèm
batètz
baton
bate
bates
bat
batèm
batètz
baton
bate
bates
bat
batem
batetz
baten
bato
bates
bate
batèm
batètz
baton
bate
bates
bat
batam
batetz
baton
bate
bates
bat
batèm
batètz
baton
Imperfach ind. á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
batèvi
batèvas
batèva
batèvam
batèvatz
batèvan
batiái
batiás
batiá
batiam
batiatz
batián
batiáu
batiás
batiá
batiam
batiatz
batián
batiá
batiàs
batiá
batiam
batiatz
batián
batiáu
batiás
batiá
batiam
batiatz
batián
batiá
batiàs
batiá
batiam
batiatz
batián
batiá
batiás
batiá
batiam
batiatz
batián
Preterit ind.            
batoi
batós
bató
batom
batotz
batón
batèri
batères
batèt
batèrem
batèretz
batèron
bateguère
bateguères
bateguèt
bategueriam
bategueriatz
bateguèron
batei
bateras
batet
batèram
batèratz
bateran
batèro
batères
batèc
bateriam
bateriatz
batèron
bateguere
bategueres
bateguet
bateguem
bateguetz
bategueron
batère
batères
batèt
batèrem
batèretz
batèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
baterèi
bateràs
baterà
bateram
bateratz
bateràn
batrai
batràs
batrà
batrem
batretz
batràn
batrai
batràs
batrà
batrem
batretz
batràn
batrai
batràs
batrá
batrem
batretz
batrán
batrai
batrás
batrá
batrem
batretz
batrán
batrai
batràs
batrá
batrem
batretz
batrán
batrai
batràs
batrà
batrem
batretz
batràn
Imperatiu            
Bat !
Batiam !
Batetz !
Bat !
Batam !
Batètz !
Bate !
Batem !
Batètz !
Bat !
Batam !
Batetz !
Bate !
Batem !
Batètz !
Bat !
Bateguessiam !
Batetz !
Bat !
Batam !
Batetz !
Condicionau á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
baterí
baterés
bateré
baterem
bateretz
baterén
batriái
batriás
batriá
batriam
batriatz
batrián
batriáu
batriás
batriá
batriam
batriatz
batrián
batriá
batriàs
batriá
batriam
batriatz
batrián
batriáu
batriás
batriá
batriam
batriatz
batrián
batriá
batriás
batriá
batriam
batriatz
batrián
batriá
batriás
batriá
batriam
batriatz
batrián
Present subj.       -ia- posttonic fa [i]    
bati
bàtias
bàtia
batiam
batiatz
bàtian
bata
batas
bata
batam
batatz
batan
bate
bates
bate
batem
batetz
batan
bata
batas
bata
batam
batatz
batan
bàtio
bàtias
bàtia
batiam
batiatz
bàtian
bàtie
bàties
bàtie
bateguessiam
bateguessiatz
bàtion
bata
batas
bata
batam
batatz
batan
Imperfach subj.       -ia- posttonic fa [i]    
batossi
batosses
batosse
batóssem
batóssetz
batossen
batèssi
batèsses
batèsse
batèssem
batèssetz
batèsson
bateguèsse
bateguèsses
bateguèsse
bateguessiam
bateguessiatz
bateguèsson
batesse
batesses
batesse
batèssem
batèssetz
batessen
batèssio
batèssias
batèssia
batessiam
batessiatz
batèssian
bateguesse
bateguesses
bateguesse
bateguessiam
bateguessiatz
bateguesson
batèsse
batèsses
batèsse
batèssem
batèssetz
batèsson
Futur dau passat            
batori
batores
batore
batórem
batóretz
batoren
(pas res) (ren) (res) (ren) (ren)  
 
 
III a Conjugason tresena (sentir)

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
sentir sentir sentir sentir sentir sentir sentir
Particip            
sentit, sentida sentit, sentida sentit, sentida sentit, sentida sentit, sentia sentit, sentida sentit, sentida
Gerondiu            
en sentint en sentent en sentent en sentent en sentent en sentent en sentent
Present ind.            
senti
sentes
sent
sentim
sentitz
senten
senti
sentes
sent
sentèm
sentètz
senton
sente
sentes
sent
sentèm
sentètz
senton
sente
sentes
sent
sentem
sentetz
senten
sento
sentes
sente
sentèm
sentètz
senton
sente
sentes
sent
sentam
sentetz
senton
sente
sentes
sent
sentèm
sentètz
senton
Imperfach ind. á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
sentivi
sentivas
sentiva
sentívam
sentívatz
sentivan
sentiái
sentiás
sentiá
sentiam
sentiatz
sentián
sentiáu
sentiás
sentiá
sentiam
sentiatz
sentián
sentiá
sentiàs
sentiá
sentiam
sentiatz
sentián
sentiáu
sentiás
sentiá
sentiam
sentiatz
sentián
sentiá
sentiàs
sentiá
sentiam
sentiatz
sentián
sentiá
sentiás
sentiá
sentiam
sentiatz
sentián
Preterit ind.            
sentii
sentís
sentí
sentim
sentitz
sentín
sentiguèri
sentiguères
sentiguèt
sentiguèrem
sentiguèretz
sentiguèron
sentiguère
sentiguères
sentiguèt
sentigueriam
sentigueriatz
sentiguèron
sentei
senteras
sentet
sentèram
sentèratz
senteran
sentèro
sentères
sentèc
senteriam
senteriatz
sentèron
sentiguere
sentigueres
sentiguet
sentiguem
sentiguetz
sentigueron
sentiguère
sentiguères
sentiguèt
sentiguèrem
sentiguèretz
sentiguèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
sentirèi
sentiràs
sentirà
sentiram
sentiratz
sentiràn
sentirai
sentiràs
sentirà
sentirem
sentiretz
sentiràn
sentirai
sentiràs
sentirà
sentirem
sentiretz
sentiràn
sentirai
sentiràs
sentirá
sentirem
sentiretz
sentirán
sentirai
sentirás
sentirá
sentirem
sentiretz
sentirán
sentirai
sentiràs
sentirá
sentirem
sentiretz
sentirán
sentirai
sentiràs
sentirà
sentirem
sentiretz
sentiràn
Imperatiu            
Sent !
Sentim !
Sentitz !
Sent !
Sentam !
Sentètz !
Sente !
Sentem !
Sentètz !
Sent !
Sentam !
Sentetz !
Sente !
Sentem !
Sentètz !
Sent !
Sentiguessiam !
Sentetz !
Sent !
Sentam !
Sentètz !
Condicionau     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
sentirí
sentirés
sentiré
sentirem
sentiretz
sentirén
sentiriái
sentiriás
sentiriá
sentiriam
sentiriatz
sentirián
sentiriáu
sentiriás
sentiriá
sentiriam
sentiriatz
sentirián
sentiriá
sentiriàs
sentiriá
sentiriam
sentiriatz
sentirián
sentiriáu
sentiriás
sentiriá
sentiriam
sentiriatz
sentirián
sentiriá
sentiriás
sentiriá
sentiriam
sentiriatz
sentirián
sentiriá
sentiriás
sentiriá
sentiriam
sentiriatz
sentirián
Present subj.       -ia- posttonic fa [i]    
sénti
séntias
séntia
sentiam
sentiatz
séntian
senta
sentas
senta
sentam
sentatz
sentan
sente
sentes
sente
sentem
sentetz
sentan
senta
sentas
senta
sentam
sentatz
sentan
sèntio
sèntias
sèntia
sentiam
sentiatz
sèntian
séntie
sénties
séntie
sentiguessiam
sentiguessiatz
séntion
senta
sentas
senta
sentam
sentatz
sentan
Imperfach subj.       -ia- posttonic fa [i]    
sentissi
sentisses
sentisse
sentíssem
sentíssetz
sentissen
sentiguèssi
sentiguèsses
sentiguèsse
sentiguèssem
sentiguèssetz
sentiguèsson
sentiguèsse
sentiguèsses
sentiguèsse
sentiguessiam
sentiguessiatz
sentiguèsson
sentesse
sentesses
sentesse
sentèssem
sentèssetz
sentessen
sentèssio
sentèssias
sentèssia
sentessiam
sentessiatz
sentèssian
sentiguesse
sentiguesses
sentiguesse
sentiguessiam
sentiguessiatz
sentiguesson
sentiguèsse
sentiguèsses
sentiguèsse
sentiguèssem
sentiguèssetz
sentiguèsson
Futur dau passat            
sentiri
sentires
sentire
sentírem
sentíretz
sentiren
(pas res) (ren) (res) (ren) (ren)  

 
 
III b Conjugason tresena incoactiva (bastir)

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
bastir bastir bastir bastir bastir bastir bastir
Particip            
bastit, bastida bastit, bastida bastit, bastida bastit, bastida bastit, bastia bastit, bastida bastit, bastida
Gerondiu            
en bastint en bastissent en bastissent en bastissent en bastissent en bastissent en bastissent
Present ind.            
basteishi
basteishes
basteish
basteishem
basteishetz
basteishen
bastissi
bastisses
bastís
bastissèm
bastissètz
bastisson
bastisse
bastisses
bastís
bastissèm
bastissètz
bastisson
bastisse
bastisses
bastís
bastissem
bastissetz
bastissen
bastisso
bastisses
bastís
bastissèm
bastissètz
bastisson
bastisse
bastisses
bastís
bastissam
bastissetz
bastisson
bastisse
bastisses
bastís
bastissèm
bastissètz
bastisson
Imperfach ind. á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
bastivi
bastivas
bastiva
bastívam
bastívatz
bastivan
bastissiái
bastissiás
bastissiá
bastissiam
bastissiatz
bastissián
bastissiáu
bastissiás
bastissiá
bastissiam
bastissiatz
bastissián
bastissiá
bastissiàs
bastissiá
bastissiam
bastissiatz
bastissián
bastissiáu
bastissiás
bastissiá
bastissiam
bastissiatz
bastissián
bastissiá
bastissiàs
bastissiá
bastissiam
bastissiatz
bastissián
bastissiá
bastissiás
bastissiá
bastissiam
bastissiatz
bastissián
Preterit ind.            
bastii
bastís
bastí
bastim
bastitz
bastín
bastiguèri
bastiguères
bastiguèt
bastiguèrem
bastiguèretz
bastiguèron
bastiguère
bastiguères
bastiguèt
bastigueriam
bastigueriatz
bastiguèron
bastiguei
bastigueras
bastiguet
bastiguèram
bastiguèratz
bastigueran
bastissèro
bastissères
bastissèc
bastisseriam
bastisseriatz
bastissèron
bastiguere
bastigueres
bastiguere
bastigueriam
bastigueriatz
bastigueron
bastiguèri
bastiguères
bastiguèt
bastiguèrem
bastiguèretz
bastiguèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
bastirèi
bastiràs
bastirà
bastiram
bastiratz
bastiràn
bastirai
bastiràs
bastirà
bastirem
bastiretz
bastiràn
bastirai
bastiràs
bastirà
bastirem
bastiretz
bastiràn
bastirai
bastiràs
bastirá
bastirem
bastiretz
bastirán
bastirai
bastirás
bastirá
bastirem
bastiretz
bastirán
bastirai
bastiràs
bastirá
bastirem
bastiretz
bastirán
bastirai
bastiràs
bastirà
bastirem
bastiretz
bastiràn
Imperatiu            
Basteish !
Bastim !
Bastitz !
Bastís !
Bastiscam !
Bastissètz !
Bastisse !
Bastissèm !
Bastissètz !
Bastís !
Bastissam !
Bastissetz !
Bastís !
Bastissèm !
Bastissètz !
Bastís !
Bastissetz !
Bastís !
Bastiscam !
Bastissètz !
Condicionau á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
bastirí
bastirés
bastiré
bastirem
bastiretz
bastirén
bastiriái
bastiriás
bastiriá
bastiriam
bastiriatz
bastirián
bastiriáu
bastiriás
bastiriá
bastiriam
bastiriatz
bastirián
bastiriá
bastiriàs
bastiriá
bastiriam
bastiriatz
bastirián
bastiriáu
bastiriás
bastiriá
bastiriam
bastiriatz
bastirián
bastiriá
bastiriás
bastiriá
bastiriam
bastiriatz
bastirián
bastiriá
bastiriás
bastiriá
bastiriam
bastiriatz
bastirián
Present subj.       -ia- posttonic fa [i]    
bastesqui
bastescas
bastesca
bastescam
bastescatz
bastescan
bastisca
bastiscas
bastisca
bastiscam
bastiscatz
bastiscan
bastigue
bastigues
bastigue
bastiguem
bastiguetz
bastigan
bastissa
bastissas
bastissa
bastissam
bastissatz
bastissan
bastíssio
bastíssias
bastíssia
bastissiam
bastissiatz
bastíssian
bastíssie
bastíssies
bastíssie
bastiguessiam
bastiguessiatz
bastíssion
bastissa
bastissas
bastissa
bastissam
bastissatz
bastissan
Imperfach subj.       -ia- posttonic fa [i]    
bastissi
bastisses
bastisse
bastíssem
bastíssetz
bastissen
bastiguèssi
bastiguèsses
bastiguèsse
bastiguèssem
bastiguèssetz
bastiguèsson
bastiguèsse
bastiguèsses
bastiguèsse
bastiguessiam
bastiguessiatz
bastiguèsson
bastiguesse
bastiguesses
bastiguesse
bastiguèssem
bastiguèssiatz
bastiguessen
bastissèssio
bastissèssias
bastissèssia
bastissessiam
bastissessiatz
bastissèssian
bastiguesse
bastiguesses
bastiguesse
bastiguessiam
bastiguessiatz
bastiguesson
bastiguèsse
bastiguèsses
bastiguèsse
bastiguèssem
bastiguèssetz
bastiguèsson
Futur dau passat            
bastiri
bastires
bastire
bastírem
bastíretz
bastiren
(pas res) (ren) (res) (ren) (ren)  

 
 
 
IV èsser : vèrb dau radicau irregulièr

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
estar / èster èsser èstre / èsser èsser èsser / èstre èstre (èsser 25%) èsser/èstre
Particip            
estat, estada estat, estada estat, estada estat, estada estat, estaa estat, estada estat, estada
Gerondiu            
en estant en essent en estent en essent en estent en estant estent
Present ind.   á fa [e]   á fa [e] á fa [o]  
soi
ès
ei
èm
ètz
son
soi
sès
es
sèm
sètz
son
siáu
siás
es
siam
siatz
son
sei
ses
es
sem
setz
son
siáu
siás
es
siam
siatz
son
sei
siás
es
sem
setz
son
sei
sès
es
sèm
sètz
son
Imperfach ind.            
èri
èras
èra
èram
èratz
èran
èri
èras
èra
èrem
èretz
èran
ère
ères
èra
eriam
eriatz
èran
era
eras
era
èram
èratz
èran
èro
ères
èra
eriam
eriatz
èran
ere
eres
era
saiam
saiatz
eron
ère
èras
èra
èram
èratz
èran
Preterit ind.            
estoi
estós
estó
estom
estotz
estón
foguèri
foguères
foguèt
foguèrem
foguèretz
foguèron
fuguère
fuguères
fuguèt
fugueriam
fugueriatz
fuguèron
fuguei
fugueras
fuguet
fuguèram
fuguèratz
fugueran
foguèro
foguères
foguèc
fogueriam
fogueriatz
foguèron
saguere
sagueres
saguet
saguem
saguetz
sagueron
foguère
foguères
foguèt
foguèrem
foguèretz
foguèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
serèi
seràs
serà
seram
seratz
seràn
serai
seràs
serà
serem
seretz
seràn
sarai
saràs
sarà
sarem
saretz
saràn
serai
seràs
será
serem
seretz
serán
sarai
sarás
sará
sarem
saretz
sarán
serai
seràs
será
serem
seretz
serán
serai
seràs
serà
serem
seretz
seràn
Imperatiu á fa [o] á fa [e] á fa [o]      
Sia !
Siam !
Siatz !
Siá !
Siam !
Siatz !
Siegues !
Sieguem !
Sieguetz !
Siá !
Siam !
Siatz !
Siéies !
Sieiem !
Sieietz !
Siage !
Siajam !
Siajatz !
Siá !
Siam !
Siatz !
Condicionau á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
serí
serés
seré
serem
seretz
serén
seriái
seriás
seriá
seriam
seriatz
serián
sariáu
sariás
sariá
sariam
sariatz
sarián
seriá
seriàs
seriá
seriam
seriatz
serián
sariáu
sariás
sariá
sariam
sariatz
sarián
seriá
seriás
seriá
seriam
seriatz
serián
seriá
seriás
seriá
seriam
seriatz
serián
Present subj. á fa [e]   á fa [o]      
sii
sias
sia
siam
siatz
sian
siái
siás
siá
siam
siatz
sián
fugue
fugues
fugue
fuguem
fuguetz
fugan
siá
siàs
siá
siam
siatz
sián
siéio
siéies
siéie
sieiem
sieietz
siéian
siage
siages
siage
siajam
siajatz
siajon
siá
siás
siá
siam
siatz
sián
Imperfach subj.       -ia- posttonic fa [i]    
estossi
estosses
estosse
estóssem
estóssetz
estossen
foguèssi
foguèsses
foguèsse
foguèssem
foguèssetz
foguèsson
fuguèsse
fuguèsses
fuguèsse
fuguessiam
fuguessiatz
fuguèsson
fuguesse
fuguesses
fuguesse
fuguèssem
fuguèssetz
fuguessen
foguèssio
foguèssias
foguèssia
foguessiam
foguessiatz
foguèssian
saguesse
saguesses
saguesse
saguessiam
saguessiatz
saguesson
foguèsse
foguèsses
foguèsse
foguèssem
foguèssetz
foguèsson
Futur dau passat            
estori
estores
estore
estórem
estóretz
estoren
(pas res) (ren) (res) (ren) (res)  

 
 
 
 
V Aver : vèrb dau radicau irregulièr

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
aver aver aver / aguer aver ('ver) aver / aguer avere aver
Particip            
avut, avuda agut, aguda agut, aguda agut, aguda ('gut) agut, agua agut, aguda agut, aguda
Gerondiu            
en avent en avent en avent / aguent en avent en avent / aguent en aguent en avent
Present ind.            
èi
as
a
avem
avetz
an
ai
as
a
avèm
avètz
an
ai
as
a
avèm
avètz
an
ai
as
a
avem
avetz
an
ai
as
a
avèm
avètz
an
ai
as
á
avem
avetz
án
ai
as
a
avèm
avètz
an
Imperfach ind. á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
avèvi
avèvas
avèva
avèvam
avèvatz
avèvan
aviái
aviás
aviá
aviam
aviatz
avián
aviáu
aviás
aviá
aviam
aviatz
avián
aviá
aviàs
aviá
aviam
aviatz
avián
aviáu
aviás
aviá
aviam
aviatz
avián
aviá
aviàs
aviá
aviam
aviatz
avián
aviá
aviás
aviá
aviam
aviatz
avián
Preterit ind.            
avoi
avós
avó
avom
avotz
avón
aguèri
aguères
aguèt
aguèrem
aguèretz
aguèron
aguère
aguères
aguèt
agueriam
agueriatz
aguèron
aguei
agueras
aguet
aguèram
aguèratz
agueran
aguèro
aguères
aguèc
agueriam
agueriatz
aguèron
aguere
agueres
aguet
aguem
aguetz
agueron
aguère
aguères
aguèt
aguèrem
aguèretz
aguèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
aurèi
auràs
aurà
auram
auratz
auràn
aurai
auràs
aurà
aurem
auretz
auràn
aurai
auràs
aurà
aurem
auretz
auràn
aurai
auràs
aurá
aurem
auretz
aurán
aurai
aurás
aurá
aurem
auretz
aurán
aurai
auràs
aurá
aurem
auretz
aurán
aurai
auràs
aurà
aurem
auretz
auràn
Imperatiu            
Aja !
Ajam !
Ajatz !
Aja !
Ajam !
Ajatz !
Agues !
Aguem !
Aguetz !
Aia !
Aiam !
Aiatz !
Aies !
Aiem !
Aietz !
Age !
Ajam !
Ajatz !
Aja !
Ajam !
Ajatz !
Condicionau á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
aurí
aurés
auré
aurem
auretz
aurén
auriái
auriás
auriá
auriam
auriatz
aurián
auriáu
auriás
auriá
auriam
auriatz
aurián
auriá
auriàs
auriá
auriam
auriatz
aurián
auriáu
auriás
auriá
auriam
auriatz
aurián
auriá
auriás
auriá
auriam
auriatz
aurián
auriá
auriás
auriá
auriam
auriatz
aurián
Present subj.       -ia- posttonic fa [i]    
agi
ajas
aja
ajam
ajatz
ajan
aja
ajas
aja
ajam
ajatz
ajan
ague
agues
ague
aguem
aguetz
agan
aia
aias
aia
aiam
aiatz
aian
aio
aias
aia
aiem
aietz
aian
age
ages
age
ajam
ajatz
ajon
aja
ajas
aja
ajam
ajatz
ajan
Imperfach subj.       -ia- posttonic fa [i]    
avossi
avosses
avosse
avóssem
avóssetz
avossen
aguèssi
aguèsses
aguèsse
aguèssem
aguèssetz
aguèsson
aguèsse
aguèsses
aguèsse
aguessiam
aguessiatz
aguèsson
aguesse
aguesses
aguesse
aguèssem
aguèssetz
aguessen
aguèssio
aguèssias
aguèssia
aguessiam
aguessiatz
aguèssian
aguesse
aguesses
aguesse
aguessiam
aguessiatz
aguesson
aguèsse
aguèsses
aguèsse
aguèssem
aguèssetz
aguèsson
Futur dau passat            
avori
avores
avore
avórem
avóretz
avoren
(pas res) (ren) (res) (ren) (ren)  

 
 
 
 
VI Anar : vèrb parcialament irregulièr
 

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
anar anar anar anar ('nar) anar anar ('nar) anar
Particip            
anat anat anat anat, anada ('nat) anat, anaa anat, anada anat, anada
Gerondiu            
en anant en anant en anant en anant en anant en anant en anant
Present ind.            
vau
vas
va
vam
vatz
van
vau
vas
va
anèm
anètz
van
vau
vas
vai
anam
anatz
van
vau
vas
vai
anam
anatz
van
vau
vas
vai
anèm
anatz
van
vase
vases
vai
anam
anatz
vason
vau
vas
vai
anam
anatz
van
Imperfach ind.            
anavi
anavas
anava
anàvam
anàvatz
anavan
anavi
anavas
anava
anàvem
anàvetz
anavan
anave
anaves
anava
anaviam
anaviatz
anavan
anava ('nava)
anavas
anava
anàvam
anàvatz
anavan
anavo
anaves
anava
anaviam
anaviatz
anavon
anave
anaves
anava
anaviam
anaviatz
anavon
anave
anavas
anava
anàvam
anàvatz
anavan
Preterit ind.            
anèi
anès
anè
anèm
anètz
anèn
anèri
anères
anèt
anèrem
anèretz
anèron
anère
anères
anèt
aneriam
aneriatz
anèron
anei
aneras
anet
anèram
anèratz
aneran
anèro
anères
anèc
aneriam
aneriatz
anèron
anere
aneres
anet
anem
anetz
aneron
anère
anères
anèt
anèrem
anèretz
anèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
anarèi
anaràs
anarà
anaram
anaratz
anaràn
anarai
anaràs
anarà
anarem
anaretz
anaràn
anarai
anaràs
anarà
anarem
anaretz
anaràn
anirai ('nirai)
aniràs
anirá
anirem
aniretz
anirán
anarai
anarás
anará
anarem
anaretz
anarán
anarai
anaràs
anará
anarem
anaretz
anarán
anarai
anaràs
anarà
anarem
anaretz
anaràn
Imperatiu            
Vè !
Anem !
Anatz !
Vai !
Anem !
Anatz !
Vai !
Anem !
Anatz !
Vai !
Anem !
Anatz !
Vai !
Anem !
Anatz !
Vai !
Vajam !
Anatz !
Vai !
Anem !
Anatz !
Condicionau á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
anarí
anarés
anaré
anarem
anaretz
anarén
anariái
anariás
anariá
anariam
anariatz
anarián
anariáu
anariás
anariá
anariam
anariatz
anarián
aniriá
aniriàs
aniriá
aniriam
aniriatz
anirián
anariáu
anariás
anariá
anariam
anariatz
anarián
anariá
anariás
anariá
anariam
anariatz
anarián
anariá
anariás
anariá
anariam
anariatz
anarián
Present subj.       -ia- posttonic fa [i]    
ani
anes
ane
anem
anetz
anen
ane
anes
ane
anem
anetz
anen
vague
vagues
vague
anem
anetz
vagan
ane
anes
ane
anem
anetz
anen
ànio
ànias
ània
aniam
aniatz
ànian
vage
vages
vage
vajam
vajatz
vajon
ane
anes
ane
anem
anetz
anen
Imperfach subj.       -ia- posttonic fa [i]    
anèssi
anèsses
anèsse
anèssem
anèssetz
anèssen
anèssi
anèsses
anèsse
anèssem
anèssetz
anèsson
anèsse
anèsses
anèsse
anessiam
anessiatz
anèsson
anesse ('nesse)
anesses
anesse
anèssem
anèssetz
anessen
anèssio
anèssias
anèssia
anessiam
anessiatz
anèssian
anesse
anesses
anesse
anessiam
anessiatz
anesson
anèsse
anèsses
anèsse
anèssem
anèssetz
anèsson
Futur dau passat            
anèri
anères
anère
anèrem
anèretz
anèren
(pas res) (ren) (res) (ren) (ren)  

 
 
VII Faire : vèrb parcialament irregulièr
 

gascon

lengadocian

provençau

lemosin

aupenc

auvernhàs

mejana

Infinitiu            
har, hèr far, faire far, faire far, faire far, faire faire far, faire
Particip            
hèit, hèita fach, facha fach, facha fach, facha fach, facha fait, faita fach, facha
Gerondiu            
en hant en fasent en fasent en fasent en fasent en fasent en fasent
Present ind.            
hèi
hès

hèm
hètz
hèn
fau
fas
fa
fasèm
fasètz
fan
fau
fas
fai
fasèm
fasètz
fan
fau
fas
fai
fasem
fasetz
fan
fau
fas
fai
fasèm
fasètz
fan
fase
fases
fai
fasem
fasetz
fason
fau
fas
fai
fasèm
fasètz
fan
Imperfach ind. á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
hasèvi
hasèvas
hasèva
hasèvam
hasèvatz
hasèvan
fasiái
fasiás
fasiá
fasiam
fasiatz
fasián
fasiáu
fasiás
fasiá
fasiam
fasiatz
fasián
fasiá
fasiàs
fasiá
fasiam
fasiatz
fasián
fasiáu
fasiás
fasiá
fasiam
fasiatz
fasián
fasiá
fasiàs
fasiá
fasiam
fasiatz
fasián
fasiá
fasiás
fasiá
fasiam
fasiatz
fasián
Preterit ind.            
hasoi
hasós
hasó
hasom
hasotz
hasón
faguèri
faguères
faguèt
faguèrem
faguèretz
faguèron
faguère
faguères
faguèt
fagueriam
fagueriatz
faguèron
faguei
fagueras
faguet
faguèram
faguèratz
faguèran
faguèro
faguères
faguèc
fagueriam
fagueriatz
faguèron
faguere
fagueres
faguet
faguem
faguetz
fagueron
faguère
faguères
faguèt
faguèrem
faguèretz
faguèron
Futur ind.     á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
harèi
haràs
harà
haram
haratz
haràn
farai
faràs
farà
farem
faretz
faràn
farai
faràs
farà
farem
faretz
faràn
farai
faràs
fará
farem
faretz
farán
farai
farás
fará
farem
faretz
farán
farai
faràs
fará
farem
faretz
farán
farai
faràs
farà
farem
faretz
faràn
Imperatiu            
Hè !
Hèm !
Hètz !
Fai !
Fagam !
Fasètz !
Fai !
Fasèm !
Fasètz !
Fai !
Fajam !
Fasetz !
Fai !
Fasèm !
Fasètz !
Fai !
Fajam !
Fasetz !
Fai !
Fasèm !
Fasètz !
Condicionau á fa [o] á fa [e] á fa [o] á fa [e] á fa [o]  
harí
harés
haré
harem
haretz
harén
fariái
fariás
fariá
fariam
fariatz
farián
fariáu
fariás
fariá
fariam
fariatz
farián
fariá
fariàs
fariá
fariam
fariatz
farián
fariáu
fariás
fariá
fariam
fariatz
farián
fariá
fariás
fariá
fariam
fariatz
farián
fariá
fariás
fariá
fariam
fariatz
farián
Present subj.       -ia- posttonic fa [i]    
haci
hàcias
hàcia
haciam
haciatz
hàcian
faga
fagas
faga
fagam
fagatz
fagan
fague
fagues
fague
faguem
faguetz
fagan
fasa
fasas
fasa
fasam
fasatz
fasan
fàcio
fàcias
fàcia
faciam
faciatz
fàcian
fage
fages
fage
faguessiam
faguessiatz
fajon
faga
fagas
faga
fagam
fagatz
fagan
Imperfach subj.       -ia- posttonic fa [i]    
hasossi
hasosses
hasosse
hasóssem
hasóssetz
hasossen
faguèssi
faguèsses
faguèsse
faguèssem
faguèssetz
faguèsson
faguèsse
faguèsses
faguèsse
faguessiam
faguessiatz
faguèsson
faguesse
faguesses
faguesse
faguèssem
faguèssetz
faguèssen
faguèssio
faguèssias
faguèssia
faguessiam
faguessiatz
faguèssian
faguesse
faguesses
faguesse
faguessiam
faguessiatz
faguesson
faguèsse
faguèsses
faguèsse
faguèssem
faguèssetz
faguèsson
Futur dau passat            
hasori
hasores
hasore
hasórem
hasóretz
hasoren
(pas res) (ren) (res) (ren) (ren)